شرکت آریا صنعت صدف » مقالات » فروش شیر کروی یا گلوب ولو (Globe Valve)
[reading-time]

فروش شیر کروی یا گلوب ولو (Globe Valve)

امروزه استفاده از شیر آلات صنعتی بسیار حائز اهمیت است که از نظر کیفیت و کاربرد درست و صحیح انتخاب شوند . یکی از پر کاربرد ترین شیرهای صنعتی شیر کروی یا شیر بشقابی است که به آن گلوب ولو هم گفته می شود،این شیر بسیار محبوب و پر کاربرد است و طراحی ویژه ای دارد که برای کنترل جریان از آنها استفاده می شود. از لحاظ عملکرد در سه نوع زاویه ای، Z شکل و Y شکل قابل ارائه می باشد.

مشخصات فنی شیر کروی یا بشقابی

در واقع شیرهای کروی جهت تنظیم جریان و فشار سیال به کار گرفته می شوند و در واقع از مزیت های شیر بشقابی باید به متناسب بودن فشار سیال با تعداد دور دسته شیر اشاره کرد که بسیار مهم و کاربردی است . به این دلیل به آن کروی گفته می شود که شکل ظاهری بدنه کره ای (Globe) آن می باشد. سیستم آناتومی آن بدین صورت است که از دو عامل مسدود کننده تشکیل شده است که این مسدود کننده به دو صورت درون شیر قرار می گیرد، در حالت ابتدایی این عامل در راستای عمودی حرکت خواهد کرد که باعث افت فشار زیادی خواهد شد و در حالت دوم حرکت به صورت زاویه ای تعیین شده است که افت فشار کمتری دارد.

این شیر در طراحی بسیار دقیق و اصولی می باشد و جهت جریان ورودی به شیر یکی از عوامل مهمی است که در شیر های کروی باید مورد مد نظر و بررسی قرار بگیرد . در شرایطی که احتمال جدا شدن قطعه ای از محور و دیسک وجود دارد، جریان از زیر دیسک وارد می شود. اما اگر از این نوع شیرآلات برای قطع و وصل جریان و آببندی کامل مورد استفاده قرار بگیرد، جریان باید از بالای دیسک وارد شود که در این شرایط فشار خود سیال باعث آب بندی هر چه بیشتر شیر می شود.

آناتومی شیر کروی

از مشخصات دیگر این شیر نیاز است که به مجرابند بودن آن اشاره شود ، شیر کروی درواقع جزوی از شیرهای خطی است که مجرابند آن به شکل یک دیسک طراحی شده است و قسمت انتهایی آن به شکل کروی یا مخروطی تولید می شود و با قرارگیری روی یک حلقه نشیمن مسیر را باز، بسته یا به میزان معینی باز می کند از این رو کاربرد آن راحت و قابل درک تر می باشد. یعنی علاوه بر باز و بست کامل، قادر به تنظیم دبی جریان عبوری هم خواهد بود و به همین دلیل در خطوط عبور سیال در کنار شیرهای کنترلی (Control Valve) به صورت سری، استفاده می شوند. این شیر در صنایع دیگر کاربرد فراوانی دارد ، و در این موارد به همراه یک محرک پنوماتیکی یا الکتریکی به کار برده می شود. معمولا این شیر به صورت Metal Seat مورد استفاده قرار می گیرد این به آن معنا است که دیسک و نشیمن آن از فلز تولید و ساخته می گردد. ولی در برخی موارد آن را به صورت Soft Seat نیز تولید می کنند که استفاده محدودتری دارند.

مشخصات شیر کروی (Globe Valve)

اگر نسبت به آناتومی این دسته از محصولات کنجکاو هستید باید بدانید که بدنه شیر کروی با توجه به نوع سیال، فشار کاری و درجه حرارت از جنس های مختلفی ساخته می شود که بیشتر از چدن نشکن، فولادی، استیل و آلومنیوم برنز در تولید آن استفاده می شود . از شیر کروی چدنی برای سیالات آب تا دمای 80 در جه سانتی گراد، از شیر کروی فولادی در تاسیسات بخار، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، از شیر کروی استیل برای سیالات اسیدی و در محیط های مرطوب و از شیر کروی آلومینیوم برنز برای سیالات آب شور استفاده می شوند. تولید بدنه شیر کروی به دو روش ریخته گری و فورج و با کانشکن اتصال شیر کروه ای فلنجی، جوشی، رزوه ای صورت می گیرد .

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع