شرکت آریا صنعت صدف » مقالات » پلاگ ولو یا شیر آلات سماوری
[reading-time]

پلاگ ولو یا شیر آلات سماوری

شیرآلات سماوری یا پلاگ ولوها، نوعی شیرآلات صنعتی هستند که پلاگ استوانه ای یا مخروطی شکل درون بدنه شیر دارند. با چرخاندن پلاگ می توان جریان سیال عبوری از شیر را کنترل می کنند. معمولا ساختمان شیر سماوری به گونه ایست که در برخی از مدل های آن استم وجود ندارد، استم و دسته اغلب همان یک تکه است که به شکل یک قطعه ای L شکل به انتهای پلاگ وصل می شوند. انتهای دیگر پلاگ معمولا در خارج از شیر قرار می گیرد به طوری که پلاگ را درون بدنه نگه دارد. در این مقاله از سایت آریا صنعت صدف به پلاگ ولو (Plug Valve) یا شیرآلات سماوری می پردازیم:

یک پلاگ ولو به طور کلی از قطعات زیر ساخته شده است:

 • بدنه
 • مجرابند همراه با حفره هایی برای عبور سیال
 • در پوش آب بندی

در حال حاضر مدل رایج شیرهای سماوری یک شیر دو راهه ( که به آن دو خروجی یا دو پورت گفته می شود) دارای دو موقعیت زیر هستند:

 • باز جهت عبور جریان
 • بسته جهت جلوگیری از جریان

راهه ها، خروجی ها و پورت ها همان دروازه های موجود در بدنه شیر هستند که سیال از طریق آن وارد یا خارج شیر می شود که در قسمت مقابل انتهای بدنه قرار دارند.

عکس اجزای پلاگ ولو ها

در برخی از مدل های پلاگ ولوها، بیش از دو راهه ( دو خروجی یا دو پورت) وجود دارد، و امکان انتقال جریان بین پورت های 1و 2، 2 و 3، 3 و ، یا حتی امکان اتصال هر سه پورت با هم را داشته باشند.

کاربرد شیرهای سماوری

شیرهای سماوری یا پلاگ ولوها برای عبور جریان سیال هایی مانند آب، بخار، نفت، گاز، هیدروکربن، دوغاب و گل ها مورد استفاده قرار می گیرد و در صنایعی مانند سیستم های لوله کشی نفت و گاز، پروژه هایی با فشار خلاء بالا، قطع و وصل کردن جریان و جهت انحراف مسیر در شیرهای چند پورتی کاربرد دارد.

مزایای شیرهای سماوری

مزایای شیرهای سماوری شامل موارد زیر هستند:

 • طراحی ساده  و داشتن ساختمان ساده
 • راحت تر باز و بسته کردن شیر
 • چرخش سریع دسته
 • بیشتر بودن طول عمر آنها در مقایسه با شیر آلات قطع و وصل جریان
 • مقاوم بودن آنها درمقایسه با شیرآلات توپی یا بال ولو

معایب شیرهای سماوری

معایب شیرهای سماوری دارای موارد زیر هستند:

 • بالا بودن قیمت و هزینه
 • کم بودن مساحت ورودی و خرجی های این نوع شیرها به دلیل وجود پلاگ مخروطی

به منظور انتخاب شیر سماوری مناسب برای انجام کاربرد مورد انتظار باید به یکسری نکات مهم توجه داشت، برای این منظور می توانید با بهترین تولیدکننده شیرآلات صنعتی مشاوره بگیرید. شرکت آریا صنعت صدف با حدود هفده سال تجربه و داشتن افرادی با سابقه و توانمند در صنعت کشور، آمادگی خود را جهت تامین کالای مورد نیاز شرکت های محترم، اعلام می نماید.

بدنه شیر سماوری یا پلاگ ولو

شیر سماوری بر اساس استاندارد API 6D-API 599-BS5353 ساخته شده و هم چنین بر اساس استاندارد API 6D تست می شود. بدنه پلاگ ولو به گونه ای طراحی شده است که با چرخش 90 درجه پلاگ، سیال به راحتی عبور می کند و در صورت که برای کنترل کردن سیال استفاده شود شیر دچار افت فشار و به مرور زمان آسیب می بیند. بنابراین از آن دسته شیرآلاتی محسوب می شود که تنها برای قطع و وصل کردن جریان به کار می رود.
بدنه شیرآلات سماوری در سایزهای پایین دو اینچ معمولا به صورت رزوه ای و در سایز های بالا به صورت فلنجی و در جاهایی که فشار بالاست معمولا به صورت جوشی با ساقه بلند و یا ساقه کوتاه تولید و سیت شیرآلات سماوری معمولا به صورت PTFE تفلن می باشد.

عکس انواع پلاگ ولوها

جدول استاندارد شیر سماوری یا پلاگ ولو


شیر های سماوری از سایز ½ اینچ تا سایز 24 اینچ در کلاس های 150، 300، 600، 900، 1500 و 2500 تولید می شود. لازم به ذکر است در سایز های بالا و کلاس 2500 سفارش تولید وقت گیر است. از آنجایی که شیر آلات صنعتی سماوری یا پلاگ ولوها در کلاس های استاندارد تولید می شوند در ادامه جدول استاندارد هر یک از کلاس ها آورده شده اند:

جدول استاندارد کلاس 150

جدول استاندارد کلاس 150

جدول استاندارد کلاس 300

جدول استاندارد کلاس 300

جدول استاندارد کلاس 600

جدول استاندارد کلاس 600

جدول استاندارد کلاس 900

جدول استاندارد کلاس 900

جدول استاندارد کلاس 1500

جدول استاندارد کلاس 1500

جدول استاندارد کلاس 2500

جدول استاندارد کلاس 2500

نتیجه گیری


شیر سماوری Plug Valve از جمله شیرهای پرکاربرد در صنایع مختلف، به­ خصوص صنایع نفتی و نیروگاهی می‌­باشد. این شیرها قابلیت استفاده در دما و فشارهای بالا را دارند و برای عبور سیال های حاوی ذرات جامد هم مناسب هستند. شرکت آریا صنعت صدف با حدود هفده سال تجربه و داشتن افرادی با سابقه و توانمند در صنعت کشور، آمادگی خود را جهت تامین کالای مورد نیاز شرکت های محترم، اعلام می نماید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع