شرکت آریا صنعت صدف » مقالات » شیرهای یکطرفه یا Check valve با قیمت مناسب
[reading-time]

شیرهای یکطرفه یا Check valve با قیمت مناسب

شیر یک طرفه که به آن چک ولو (Check Valve) که در واقع جزو شیرهای خودکار محسوب می‌شود ، از لحاظ عملکرد در انواع یک طرفه سوپاپی و دریچه ای تولید می شود، که این محصول با نام های دیگری مانند شیر یکطرفه دوتایی پیستونی و دوتایی قابل خریداری می باشد.

شیر یک طرفه به دلیل نداشتن اپراتور برای کنترل سیال نوعی از شیرهای کنترلی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، که سیال را از یک طرف شیر عبور می دهد. در این شیرها برگشت سیال در مخالف این مسیر امکان پذیر نیست و هنگام نصب شیر باید دقت ویژه‌ای به فلش درج شده روی شیر داشته باشید زیرا سیال تنها در جهتی که مشخص شده است عبور می کند.

شیر یک طرفه به دلیل عدم اپراتور برای کنترل سیال نوعی از شیرهای کنترلی صنعتی گفته می شود که تنها سیال را از یک طرف شیر عبور می کند و برگشت سیال در مخالف این مسیر امکان پذیر نیست و هنگام نصب شیر باید به فلش رو شیر توجه نمود بدلیل اینکه سیال تنها در جهتی که مشخص شده عبور می کند و معمولا همراه با شیر های کشویی از شیر یکطرفه استفاده می کنند که بدون اپراتور کنترل سیال در فشار پایین امکان پذیر باشد و شیرهای یک طرفه در متریال های برنج، چدن، فولاد، استیل، نیکل آلومینیوم برنز تولید می شود، شیر یکطرفه به دو نوع کلی سوپاپی و لولایی دسته بندی می شوند.

شیر یکطرفه

ویژگی شیر یکطرفه (شیر خودکار یا چک ولو)

این شیر بسیار کاربردی بوده و مورد استفاده در صنعت های مختلف قرار می گیرد. دارای جهت حرکت سیال به صورت یک طرفه می باشد. از ویژگی های بارز این شیر عدم نیاز به اپراتور است که در حقیقت این این شیر بدون نیاز به اپراتور عملکرد خود را انجام می دهد. از ویژگی های دیگر آن این است که فشار سیال ورودی را بررسی و در صورتی که به حد لازم نرسیده باشد عمل نمی کند.

از شیرهای یک طرفه در صنایع نیروگاهی استفاده های فراوانی می شود و تقریباً نصب آن ساده با سهولت می‌باشد. همچنین از شیرهای یکطرفه در کشاورزی و فاضلاب نیز استفاده می شود ، در موارد دیگر شیرهای یکطرفه ‌استفاده ویژه‌ای در موتورخانه و یا تصفیه خانه آب می دارند ، اما بیشترین مورد مصرف در کاربردهای صنعتی است که به مقدار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع شیر یک طرفه

  • شیر یک طرفه دریچه ای
  • شیر یک طرفه سوپاپی
شیر یک طرفه سوپاپی

شیر یک طرفه دریچه ای

شیر یکطرفه لولایی دیسک به صورت عمودی توسط پین به بدنه لولا متصل می شود زمانی که فشار سیال در جهت ورود دیسک حدود ۱۸۰ درجه بالا می رود سیال عبور کرده و با افت فشار سیال و تغییر مسیر برگشت سیال دیسک پایین آمده و از عبور سیال جلوگیری می شود در شیرهای یکطرفه دریچه ای به هم ریختگی و تلاطم بسیار کم است از این شیر بیشتر در طراحی خطوط پاپینگ استفاده می شود که آن را به صورت افقی و عمودی می توانند نصب کنند.توصیه می شود در خطوطی که سیال دارای تلاطم و آشفتگی می باشد و ممکن است با ضربه های ایجاد شده (ضربه قوچی) به دیسک و متعلقات شیر یک طرفه دریچه ای آسیب وارد شود از این شیر استفاده نشود.

شیر یک طرفه سوپاپی

در انواع سوپاپی شیرهای یک طرفه از یک دیسک و فنر استفاده می شود ،که فنر به صورت افقی در قسمت سقف شیر قرار می گیرد. زمانی که فشار سیال به مقدار مورد نیاز می رسد فنر جمع شده و دیسک را به بالا می کشاند و به این طریق سیال اجازه عبور خواهد داشت.

انواع دیگر شیر های یک طرفه

  1. شير يکطرفه نوسانی (Swing check valve)
  2. شير يکطرفه نوسانی از نوع ويفری صفحه ای (Swing type wafer check valve)
  3. شير يکطرفه ديسکی (Disk check valve)
  4. شير يکطرفه با ديسک دوتکه (Split disk check valve)
  5. شير يکطرفه با ديسک وارونه (Till ting disk check valve)
  6. شير يکطرفه ديافراگمی (Diaphragm check valve)
  7. شير يکطرفه بالا رفتنی (Lift check valve)
  8. شير يکطرفه قطع کننده ای (Stop check valve)

مزایای شیر یک طرفه

با توجه به توضیحات ارائه شده همانطور که بیان شد شیرهای یکطرفه به اپراتور نیازی ندارند و به صورت خودکار عملکرد خواهند داشت.

همچنین این دسته از شیر ها امکان تعمیر در خط را به به افراد ‌دهد که باعث سهولت در رفع عیوب می‌شود.

شیر یکطرفه دارای قیمت مناسبی است که درصنایع مختلف می‌تواند با هزینه‌ای کم قابل مصرف باشد.

همچنین کاربرد و قابلیت کار در فشار کم را به همراه دارد.

مزیت ویژه دیگری که شیرهای یکطرفه دارند استفاده برای انواع سیال به صورت عمودی می باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع