شرکت آریا صنعت صدف » مقالات » شیر سوزنی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟
[reading-time]

شیر سوزنی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

شیر های سوزنیاز محصولاتی هستند که در خطوط لوله کشی کاربرد دارد و در شرکت آریا صنعت نیز تولید و عرضه می شود ، این شیر بسیار مهم و کاربردی بوده و در ابتدایی ترین موارد ساخت خانه و آپارتمان کاربرد دارد و بعنوان یکی از مهم ترین اقلام در تاسیسات ساختمانی شناخته می‌شوند. شیر سوزنی یا نیدل ولو به طور کلی از اجزای مهمی تشکیل شده است و دارای پورتهای کوچکی است که بدلیل پلانگر سوزنی شکلی که دارند, قادرند تا فلوی سیال را بصورت دقیق و کامل تنظیم و کنترل کنند. این محصولات با توجه به شکل سوزنی شکل و خاصی که دارند عموما در مسیر هایی نصب و اجرا می‌شوند که کنترل دبی در آن قسمت مورد نیاز است.

شیر سوزنی

شیر سوزنی 

در گذشته توضیحاتی کامل در خصوص شیرهای کنترل داده ایم اما شیرهای سوزنی ساختار متفاوتی از آن ها دارند ، این نوع محصول از یک قطعه سوزنی شکل تشکیل شده است از طریق رزوه های خاصی که برای این شیر طراحی شده است حرکت می کند ، و بدین ترتیب، جریان سیال را کنترل می‌کند.این دسته از شیرها در مسیرهایی عمدتا نصب می گردند که قرار است در این مسیر کار کنترل دبی جریان انجام پذیرد.شیرهای سوزنی یا نیدل ولو ها شیرهایی مشابه شیرهای گلوب و یا بشقابی هستند. وجه تمایز آن‌ها در شکل مسدودکننده اریفیس است. این مسدود کننده به شکل یک مخروط کامل و یا ناقص است.شیرهای سوزنی از بهترین موارد جهت کنترل سیال عبوری است. این خاصیت به سبب کورس کاری بالای این نوع شیرآلات محقق شده است. با چرخش هندل شیر، حرکت عمودی بسیار ریزی در پلاگ شیرایجاد و به تدریج مسیر عبور جریان باز می‌گردد. رزوه‌های ریزی که روی استم (stem) شیر تعبیه شده به این خاصیت کنترلی بهبود می‌بخشند.

ااین شیر به تنهایی در امور ساختمانی استفاده نمی شود و کاربرد آن معمولا همراه با قطعات دیگر می باشد ، و عمدتا به عنوان قطعه هایی در یک مجموعه دیگر به عنوان شیر آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند . این شیرها آسیب پذیری زیادی در برابر جریان ناگهان و ازدیاد فشار دارند بنابراین تلاطم جریان را باید قبل از رسیدن به این شیر کنترل نمود.بکار بردن این نوع شیرها در مواقعی که لزجت سیال بالا بوده یا سیال چسبنده است توصیه نمی شود . هنگامی که نیاز به ترکیب دو سیال باشد و این ترکیب سیال مهم است از شیر سوزنی استفاده می شود .شیر های سوزنی بخاطر به سبب خاصیت کنترل کنندگی خوب و بالایی که دارند و همینطور دقت بالا و سهولت باز و بسته کردن و کار کردن آن برای شیر های گیج بسیار پرکاربرد و پر اهمیت هستند .

قبل از خرید باید چهار ویژگی اصلی و الزامات کارکردی را در نظر بگیرید و بعد محصول را انتخاب کنید :

  1. جنس
  2. فشار
  3. اندازه
  4. دما

کاربرد شیرهای سوزنی

شیرهای سوزنی به طور عمده در بخش ابزار دقیق کاربرد دارد و با توجه به اهمیت گزینه تحمل فشاری بالا در بسیاری از شیرهای ابزاردقیقی، شیرهای سوزنی با بدنه‌های فورج یکپارچه نیز تولید می‌گردند.عموما کاربرد این شیرها در خطوط انتقال سیالات که شامل مواد دارویی ، مواد غذایی ، مواد شیمیایی هست و همچنین از این نوع شیرآلات در صنایع دارویی ، صنایع غذایی و صنایع شیمیایی نیز استفاده می‌کنند.ازجمله کاربردهای شیر سوزنی می توان به استفاده در موارد زیر اشاره کرد :

  • صنایع غذایی
  • صنایع دارویی
  • صنایع شیمیایی
  • نیروگاهها

ساختار شیرهای سوزنی

این شیرها بسیار شبیه به شیرهای کروی هستند و ساختار آنها مشابه است اما عملکرد آن ها با یکدیگر تفاوت دارد ، در شیر های سوزنی به جای دیسک دارای یک قطعه مخروطی شکل بلند شبیه به یک سوزن در انتهای میله اصلی شیر می باشد. همین قطعه مخروطی شکل باعث می گردد که سطح نشستن در این نوع شیر کمتر از شیر کروی گردد . شیر سوزنی در مسیرهای عمدتا نصب می گردند که قرار است در این مسیر کار کنترل دبی جریان انجام پذیرد . شیر سوزنی به خاطر داشتن رزوه های ریز روی دسته که باعث می شود حرکت سوزن شیر به ازای چرخش دسته کم باشد و در نتیجه دقت عمل شیر در کنترل جریان زیاد می شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع