شرکت آریا صنعت صدف » مقالات » همه چیز درباره تجهیزات درخت کریسمس مانند یا X-max tree valve
[reading-time]

همه چیز درباره تجهیزات درخت کریسمس مانند یا X-max tree valve

در استخراج نفت و گاز طبیعی، X-max tree valve یا درخت کریسمس، مجموعه ای از ساختارهای دریچه مانند است که از دریچه ها، قرقره ها و اتصالات تشکیل شده است که برای کنترل سیال از چاه استفاده می شود. شکل ساختار سر چاه با دریچه ها شبیه درخت کاج است و از این رو آنرا به این اسم می نامند. دریچه های X-max tree ، فشار سیال را تنظیم و کنترل می کند و در صورت نیاز، اجازه دسترسی به چاه را می دهد. قسمت خروجی دریچه را می توان به شبکه توزیع خطوط لوله و مخازن متصل کرد تا سیال (روغن) را به شبکه ها، ایستگاه ها کمپرسور گاز طبیعی توزیع کند.

X-max tree valve، سیستم تولید هیدروکربن های دریایی است. چنین وسیله ای اجزای ضروری برای کنترل چاه محسوب می شود و نقش اساسی در سیستم خاموش شدن اضطراری دارد. درواقع X-max tree valve  در قسمت بالای سیستم پوشش دهانه چاه قرار می گیرد و نشان دهنده رابط بین چاه و تاسیسات تولید است.

X-max tree valve یا تجهیزات درخت کریسمس مانند ، از یک سوپاپ دروازه تشکیل شدند تا بتواند جریان هیدروکربن ها را کنترل کنند. ممکن است از دریچه های جداگانه تشکیل شده باشند که بهم پیچ شدند یا ممکن است از بلوک فولادی در داخل محفظه شیرآلات ساخته شده باشند و گاهی ترکیبی از این دو می باشند. به طور کلی از یک شیر دروازه اصلی، یک فشارسنج، شیربال، سوپاپ و تعدادی شیر کنترل ترکیب شده است. البته همه اجزای تشکیل دهنده X-max tree valve، قابل تعویض هستند.

 X-max tree valve

مشخصات

تعیین ویژگی های فنی X-max tree valve، کار پیچیده ای است و برای پروژه ها به طور سفارشی طراحی و آماده می شود که باید با سایر سیستم های دیگر حفاری هماهنگ باشد. سیستم های حفاری شامل پمپاژ، سیستم های کنترل، ایمنی و قسمت های جزئی چاه می شود. بنابراین ویژگی های  قسمت های مختلف X-max tree valve، به طور کلی بیان می شود. لازم است هنگام تعریف جزئیات و مشخصات X-max tree، نظر طراحان، تامین کنندگان، مهندسان و سایر متخصصان را جویا شد تا عملکرد X-max tree valve به طور دقیق و مطمئن، تعریف گردد.

درخت کریسمس

معمولا برای طراحی X-max tree valve، موارد زیر مطرح می شود:

  • سرعت جریان سیال و اندازه چاه برآورد می شود و اینکه سرعت جریان سیال چقدر است. این اطلاعات از این جهت مفید است که نشان می دهد قطعات تشکیل دهنده X-max tree، چه خواهد بود و چه نکات ایمنی را باید شامل شود.
  • مواد و جنس X-max tree valve باید به گونه ای انتخاب شود که تحت فشارهای جسمی و شیمیایی ترک نخورد. برای اینکار باید مشخص شود X-max tree ممکن است در معرض چه نوع مواد شیمیایی باشد و واکنش آن در برابر رسوب و نیروهای ناگهانی سیال چگونه باشد و هم چنین از ایمنی آن باید اطمینان کرد زیرا چاه های هیدروکربن در صورت استفاده از X-max tree های نادرست، می توانند به سرعت منفجر شوند.
  • دریچه های X-max tree، بخش جدایی ناپذیر چاه های روغن و گاز محسوب می شود که دسترسی به کلیه مایعات چاه را فراهم می کند.

برخی از کاربردهای مهم  X-max tree valve عبارتند از:

  • چاه های گاز طبیعی
  • چاه های مربوط به سطح زمین
  • چاه های مربوط به دکل های موجود در دریا
  • چاه های زیر دریا

با اینکه X-max tree valve بر روی سطح چاه قرار می گیرد، ولی یک وسیله جداگانه است، هنگام حفاری، بر روی چاه هیچ X-max tree valve وجود ندارد و هنگام حفر کامل چاه و قرار دادن لوله های مخصوص و دیگر تجهیزات، آنگاه وقت آن فرا می رسد X-max tree valve، برای کنترل جریان بر روی سطح چاه نصب می شود.

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع